3 kroki do tego, aby oduczyć się „chomikowania”

Storage warehouse Warsaw
20 października 2017
Chaos pod kontrolą, czyli jak przechowywać, żeby nie zwariować
6 listopada 2017

3 kroki do tego, aby oduczyć się „chomikowania”

Pozbądź się rupieci - skorzystaj z usług przechowalniW Twojej piwnicy od lat zalega stara lampa, dziurawy dywan i połamana szafka? Chomikowanie, czyli gromadzenie i przechowywanie zbędnych rzeczy w domu, piwnicy, na strychu czy w garażu, to przypadłość, która dotyczy wielu osób. Gdy wewnętrzny przymus staje się tak silny, że zaczyna przemieniać się w uzależnienie, warto zasięgnąć porady lekarza. Jeśli jednak rozmiary problemu nie są aż tak duże, a chomikowanie jest jedynie nawykiem, to można powalczyć o jego wyeliminowanie.

Jak przestać chomikować rzeczy?

Wyrzucenie od razu całej zawartości piwnicy czy strychu na śmietnik mogłoby być zbyt dużym szokiem. Poza tym wątpliwe, że którykolwiek „chomik” z własnej woli zdobyłby się na tak radykalny krok. Dlatego proponujemy nieco łagodniejsze metody.

  1. Napraw i korzystaj. Zrób porządny przegląd swojej „przechowalni„, wybierz z niej wszystkie przedmioty, które można jeszcze naprawić/odnowić i po prostu to zrób. Inaczej będą czekały na swój czas w nieskończoność. Jeśli czegoś nie da się naprawić – wyrzuć. Jeśli naprawiłeś, absolutnie nie umieszczaj ich znowu w piwnicy czy komórce. Skoro mają się „jeszcze kiedyś przydać”, niech przydadzą się teraz.

  2. Sprzedaj lub oddaj. Wszystko, z czego nie zamierzasz korzystać, a co jeszcze jest zdatne do użytku (sprawne lub właśnie naprawione – patrz punkt pierwszy), możesz wystawić w ogłoszeniu „sprzedam” lub „oddam”. Skąd wiadomo, że nie będziesz korzystał z tych rzeczy? Możesz to sprawdzić eksperymentalnie – potrzymaj je przez dwa lub trzy tygodnie w domu. Jeśli nie przydadzą się ani razu, to prawdopodobnie nie przydadzą się nigdy. Oddanie lub sprzedanie tych rzeczy sprawi, że nie będziesz miał poczucia, że wyrzucasz coś przydatnego.

  3. Ogranicz przestrzeń. Zrób wszystko, aby na przechowywanie rzeczy mieć jak najmniej miejsca. Możesz np. postanowić, że po zrobieniu przeglądu piwnicy wszystkie przedmioty, jakie pozostaną, muszą zmieścić się do drewnianej skrzyni – takiej, jaką możesz wynająć w naszej przechowalni. Później za każdym razem, gdy będziesz chciał dorzucić do skrzyni coś nowego, będziesz musiał pozbyć się jednej starej rzeczy, aby wszystko się zmieściło. Taki trik pozwoli Ci na kontrolowanie ilości zachomikowanych przedmiotów.

Te porady przydadzą się oczywiście tylko tym, którzy rzeczywiście chcą walczyć z tym nawykiem. Warto to zrobić nie tylko dla większego porządku wokół siebie, ale także z myślą o domownikach, dla których ten zwyczaj z pewnością jest bardzo uciążliwy.

Zobacz też: 4 życiowe sytuacje, w których może Ci się przydać przechowalnia mebli