Chaos pod kontrolą, czyli jak przechowywać, żeby nie zwariować

3 kroki do tego, aby oduczyć się „chomikowania”
30 października 2017
Skrzynia ze skarbem – co możesz schować w naszej przechowalni?
20 listopada 2017

Chaos pod kontrolą, czyli jak przechowywać, żeby nie zwariować

Bałagan - jak pozbyć się go z piwnicy lub garażu?Nadmiar rzeczy zawsze kończy się jednym: bałaganem. Gdy różne przedmioty zaczynają wysypywać się z szafek i spadać z półek, zaczynamy upychać je w piwnicy lub garażu. Kiedy jednak dochodzi do sytuacji, kiedy boimy się otworzyć drzwi piwnicy z obawy przed tym, że zasypie nas jej zawartość, to znak, że nadeszła pora na porządki.

Uporządkuj swoje rzeczy – kilka cennych porad

Nie ma co ukrywać – ten problem dotyczy większości z nas. Ilość rzeczy, których przestajemy używać, stale rośnie, bo zastępujemy je nowszymi, sprawniejszymi, ładniejszymi. Ale tych starych nie chcemy przecież wyrzucać, więc odkładamy je w różne przypadkowe miejsca. Tak właśnie powstaje bałagan, który po pewnym czasie zaczyna wymykać się spod kontroli i wprowadza chaos do całego domu. Trzeba go okiełznać!

Generalne porządki nie należą jednak do najprostszych zadań, dlatego warto poznać kilka wskazówek, które mogą się okazać bardzo pomocne.

  1. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. To najtrudniejszy krok, jednak bez tego nie możesz pójść dalej. To, czego nie używałeś przez ostatni rok, dwa lub trzy, nie przyda Ci się prawdopodobnie w ciągu kolejnego roku, dwóch lub trzech. Nie musisz niczego wyrzucać – możesz oddać lub sprzedać.

  2. Zainwestuj w kartony, pudełka, pojemniki i posegreguj pozostałe przedmioty. Pudełka możesz podpisywać lub oznaczać kolorami, żeby zapamiętać, co się w nich znajduje – ubrania, narzędzia, akcesoria kuchenne, zabawki itd.

  3. Skorzystaj z przechowalni mienia. Dzięki temu przedmioty o większych gabarytach lub te, z których bardzo rzadko korzystasz, nie będą zajmowały cennej przestrzeni. Wynajęcie skrzyni i umieszczenie jej w magazynie to niedroga inwestycja, a pomoże Ci uniknąć bałaganu.

  4. Znajdź miejsce dla każdej odkładanej rzeczy. Jeśli chcesz coś wynieść do piwnicy lub garażu, nie ustawiaj stert – włóż to do jednego z wcześniej przygotowanych pojemników lub na półkę odpowiadającą tematycznie. Inaczej znowu szybko zrobi się bałagan, a Ty wrócisz do punktu wyjścia.

Sprawdź także: 3 kroki do tego, aby oduczyć się „chomikowania”